Kdo vám tu ruku podává

Aneb psaní z mé cesty k poporodnímu dulování

Milá,

jak se Vám dnes daří? Taky jste si ještě s drobátkem v bříšku vysnívala, jaká budete matka, co chcete dělat, čemu se chcete za každou cenu vyhnout, a možná dokonce i jak se budete cítit? A že to šestinedělí přece nemůže být TAK náročné? Já měla jako těhotná plno různých mylných představ. Myslela jsem si, že ač budu během šestinedělí nepředstavitelně unavená a vyčerpaná, moje radost z miminka a nadšený mateřský pud to vyváží. Je to přece práce hormonů! No, nestalo se.

Souzněla jsem s principy kontaktního rodičovství, je přece tak přirozené a samozřejmé. I tady jsem přišla o nejednu iluzi. Něco moje dítě odmítalo, jiné věci vyžadovalo na můj vkus naopak nadmíru a někdy jsem nezvládala dostát svým iluzím já. Až jsem konečně po těžké a lopotné cestě mateřstvím došla k poznání, že neexistuje ani ideální dítě, ani ideální matka a že ideje se musí zohýbat, aby se napasovaly na realitu. A taky že jsem si měla dovolit prožít šestinedělí tak, jak by ho měla prožít každá žena. V klidu, odpočinku, lásce a péči. Jako to bývalo obvyklé u nás ještě před průmyslovou revolucí a jak se o ženy starají i dnes v řadě tradičních společností.

šestinedělí

Vystudovala jsem historii, takže jsem o tradici šestinedělí věděla hodně. A přesto jsem to svoje zanedbala a vzpamatovávala se z něho ještě rok po porodu. Člověk si holt některé věci musí prožít na vlastní kůži, aby uvěřil a pochopil (k šestinedělí bez příkras podrobněji na blogu). A mě tohle pochopení dovedlo k poporodnímu dulování. Rozhodla jsem se ukazovat ženám, že šestinedělí lze prožít harmonicky, a být jim k tomu nápomocná.

Zpětně jsem si uvědomila, že rození a péče o miminka mě zajímaly snad odjakživa, dávno před tím, než jsem vůbec uvažovala o vlastním dítěti, a že studium historie bylo jen takovou malou milou odbočkou. A tak jsem se, k synovým druhým narozeninám, vrátila zpět na svoji cestu a absolvovala kurz pro poporodní duly u České asociace dul, kde nám přednášely a praktické informace předávaly odbornice na kojení, psychologii, fyzioterapii, porodní asistentka, dlouholetá dula a další inspirativní ženy. Rok na to jsem se zúčastnila kurzu laktačního poradenství pod organizací MAMILA.

Už během kurzů jsem navštěvovala svoje kamarádky s miminky, abych jim dodala klid a jistotu, a každá taková naplňující návštěva mě ujišťovala, že kráčím po správné cestě. Potom jsem začala jezdit ke klientkám pod vedením zkušenější duly konzultantky a na základě této praxe absolvovala certifikaci.

Je to cesta, která nikdy nekončí. Oblast poporodní péče je široká a já se dál učím a absolvuji další rozšiřující kurzy a supervize u mých domovských organizací, například jak být oporou ženám při ztrátě miminka. Naučila jsem se pravku břicha či jaké bylinky po porodu použít.

A Těším se na další zastávky na mé cestě a ještě víc se těším na setkání s Vámi a Vaším příběhem.

Psáno v maringotce uprostřed hektarové divočiny, kterou s mužem přetváříme v divočinu o něco méně divokou, dne 27. srpna léta Páně dvoutisícího dvacátého třetího.

S pozdravem

Michaela Buriánková, certifikovaná poporodní dula a laktační poradkyně

P. S. Jestli chcete sledovat moji cestu dál, můžete mrknout na Facebookovou stránku

poporodní dula
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial